Prečo je dôležitá pravidelná starostlivosť o zuby koní?

Prečo je dôležitá pravidelná starostlivosť o zuby koní? 

Konské zuby dorastajú po celú dĺžku života (ich rast sa zastaví, ale väčšinou dôjde skôr ku smrti koňa ako k ukončeniu rastu zubov). Tento typ chrupu sa nazýva hypsodontný. V papuli dospelého koňa môžeme v závislosti od pohlavia napočítať u žrebcov a valachov okolo 40 zubov a u kobýl a skoro kastrovaných valachov 36 zubov. Zubný vzorec znázorňuje jeden zubný oblúk (horný alebo dolný) v poradí zubov : rezáky (I), vlčáky (C), črenové zuby (P) a stoličky (M).

U kobýl

 3 0 3 3

 3 0 3 3

a u žrebcov

3 1 3 3

3 1 3 3

Pri prežúvaní vytvára kôň spodnou sánkou krúživý pohyb, ktorý môže spôsobiť vznik rôznych pichliačov a hákov na zuboch v dôsledku toho, že medzi spodnými a vrchnými zubmi vzniká trenie ( horná čeľusť je širšia ako sánka). Takto vzniknuté háky často spôsobujú to, že porania ďasná, tie sa môžu zapáliť a kôň cíti pri prijímaní potravy bolesť. Nie vždy môže byť problém so zubmi očividný (kôň môže normálne jesť, nechudne, netvári sa, že by niekde bol prítomný problém), avšak dlhodobo neriešené a neupravované zuby môžu okrem iného spôsobiť to, že kôň začne viac slintať, peniť v papuli, vypľúvať jedlo alebo začne odmietať jesť, čo je úzko späté s rapídnym chudnutím. Ďalšími príznakmi problémov s chrupom môže byť napríklad čírejší alebo zakalený výtok z nozdier (na toto pozor! Nie vždy je to „iba soplík“, môže sa jednať o vytekanie hnisu z vedľajších nosných dutín, ktorý vzniká v dôsledku silného zápalu v ústnej dutine. Tento problém je dosť závažný a vo väčšine prípadov je nutný prevoz koňa na kliniku, kde sa mu odstráni problematický zub/zuby a vyčistia sa mu nosné dutiny – u koňa sú všetky dutiny poprepájané, čiže je dosť obtiažne liečiť ich zápal.). Na prvom snímku vidno zuby hornej čeľuste. Druha foto - označené časti sú vedľajšie nosné dutiny.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie