Prečo je koňom v lete dôležité dopĺňať elektrolyty?

Prečo je koňom v lete dôležité dopĺňať elektrolyty? 

 

Elektrolyty, teda minerálne látky sú komponenty minerálnych solí. V organizme majú mimoriadne dôležitú úlohu pri hydratácii organizmu a pri fungovaní buniek. Jedná sa hlavne o minerály ako sodík (Na), draslík (K), chlór (Cl), vápnik (Ca), horčík (magnézium Mg) a bikarbonáty (HCO3-). Tieto prvky majú kľúčovú úlohu pri svalovej práci (kontrakcie a relaxácie svalov), pri prenose nervovosvalových vzruchov a pri funkcii nervových buniek (neurónov). Kone, ktorým je poskytnutá dostatočne vyvážená strava a kocka solného (biely) alebo minerálneho (červený) lizu sa väčšinou elektrolytová rovnováha udržiava dostatočne. Elektrolyty sú vylučované močom, stolicou a potom. V pote sa môže vylúčiť viac ako 9g komplexu minerálov na liter potu. Ak sa kôň qnadmerne potí - častá ťažšia záťaž, športové kone, ak sú veľké horúčavy, prirodzene stráca viac elektrolytov, ktoré by mali byt doplnené v strave.

Ak dochádza k elektrolytovej dysbalancii (nerovnováhe), kone môžu javiť známky svalových problémov, zníženého potenia (telo sa prehrieva zvnútra), zníženej výkonnosti a iné. Znížené množstvo sodíku u koní môže spôsobiť poruchy prijímania tekutín, čo vedie k dehydratácii (organizmus neobsahuje dostatok tekutín).

 Pomôcť dopĺňať elektrolyty môžete podávaním komerčne dostupných minerálnych zmesí alebo iných doplnkov s obsahom potrebných elektrolytov. Ak máte pocit, že váš kôň málo pije, môžete mu do krmiva/vody pridávať okolo 50g kuchynskej/morskej soli denne.

Pozor,! Osolená voda nesmie byť jediný zdroj tekutín pre koňa, vždy mu poskytnite aj vedierko s čistou čerstvou vodou! 

Je veľmi dôležité, aby sa elektrolyty podávali koňom podľa odporúčaní výrobcu daného produktu a aby nedošlo k predávkovaniu. Hladinu elektrolytov môžete jednoducho zistiť pri vyšetrení krvi vašim veterinárnym lekárom. Ak si nie ste istí, poraďte sa s výživovým poradcom alebo veterinárom. 

Z našej ponuky ponúkame na doplnenie elektrolytov vo vyváženej forme mladý ovos.

#electrolytes #nutrition

text dodala: Vanessa Haulíkova

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie