Termoregulácia koní

Termoregulácia koní

je schopnosť organizmu udržiavať si stálu telesnú teplotu. Hlavným centrom regulácie teploty tela je hypotalamus - časť mozgu. Ďalšou súčasťou termoregulácie sú receptory (drobné "senzory") uložené v koži a v hlbokých tkanivách. Pri poruche regulácie telesnej teploty dochádza k hypo (podchladenie) alebo hypertermii (prehriatie). Ak nám je zima, môžeme si teplo vytvárať napríklad mechanicky (trasenie sa - zahrievanie svalov) alebo chemicky (pri príjme potravy). Ak sme prehriati, teplo môžeme strácať potením sa či odparovaním potu.

U koní je termoregulácia mimoriadne dôležitá pri práci. Pri zahriati dochádza k chladeniu koňa prostredníctvom sálania tepla, odparovania potu či odparovania vody z dýchacieho traktu. Špecifikom koní je, že sa dokážu extrémne rýchlo potiť - v porovnaní s človekom až 3x rýchlejšie , pri čom vypotia približne 15 litrov za hodinu pri práci v horúcom počasí k udržaniu stálej telesnej teploty. Nadmerné potenie môže viesť k strate elektrolytov - ale o tom som vám písala už minule.

Veľa z nás po práci v teple kone sprchuje a chladí, avšak vždy prichádza otázka, či z koňa po sprche odstrániť vodu alebo ju nechať odpariť. Podľa množstva veterinárov aj odporúčania FEI je stieranie vody zbytočná strata času. Efektívnejšie je koňa chladiť kontinuálne studenou vodou a potom zvyšnú vodu nechať odpariť a odkvapkať samovoľne. V niekoľkých štúdiách bolo potvrdené veterinárnymi lekármi, že chladenie bez odstránenia zvyšnej vody je omnoho efektívnejšie. Taktiež je potvrdené, že celotelové intenzívne chladenie koňa ľadovou vodou je niekoľkonásobne účinnejšie a rýchlejšie ako nechať pot odpariť.

Hovorí sa, že kone by sa nemali chladiť, ak sú ešte prehriate po práci - tento mýtus bol vyvrátený, takže sa nemusíte báť, že kôň dostane teplotný šok, infarkt alebo laminitídu. Pri chladení sa nemusíte zameriavať len na veľké žily a tepny, chlaďte čo najväčší povrch tela. 

#horse #thermoregulation #water #vetmed

text dodala: Vanessa Haulíkova

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie