Všeobecne pôsobenie byliniek na organizmus

Ahojte priatelia zvierat! Dnes sa budeme venovať bylinkám pre psov a mačky. Možno ste si už všimli, že mnoho bylín má aj pre zvieratá pozitívny účinok, a to nielen zlepšením trávenia, ale aj posilnením imunitného systému a liečbou rôznych ochorení.

Tu sú niektoré z bylín, ktoré môžu byť pre vašich psíkov a mačky prospešné:

 1. Petržlen - obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie a imunitu vašich zvierat. Je tiež užitočný pri liečbe močových a obličkových problémov.

 2. Harmanček - má upokojujúci účinok a pomáha pri stresových situáciách, ako napríklad cestovaní alebo návšteve veterinára.

 3. Mäta - má upokojujúci účinok na tráviaci systém a môže pomôcť pri prekyslení žalúdka a nadúvaní.

 4. Kurkuma - obsahuje silné antioxidanty a protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe ochorení ako artritída alebo alergie.

 5. Levanduľa - má upokojujúci účinok a môže pomôcť pri liečbe kožných problémov, ako sú svrbenie alebo alergie.

 6. Aloe vera - obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a je užitočná pri liečbe kožných problémov a tráviacich ťažkostí.

 7. Echinacea - má imunitný posilňujúci účinok a môže pomôcť pri liečbe infekcií.

 8.  Vrba- obvzlášť dávame do pozornosti 

  Vŕba je strom, ktorý má mnoho užitočných vlastností a účinkov. Medzi ne patria:

  Analgetické účinky: Vŕba obsahuje salicín, ktorý sa v tele premieňa na kyselinu salicylovú - účinnú látku, ktorá pôsobí proti bolestiam a zápalom. Tento účinok sa využíva pri výrobe aspirínu.Protizápalové účinky: Vďaka obsahu kyseliny salicylovej má vŕba protizápalové účinky, čo znamená, že môže pomôcť zmierniť zápaly a bolesti.

  Antipyretické účinky: Vŕba má tiež antipyretické účinky, čo znamená, že môže pomôcť znížiť horúčku.

  Diuretické účinky: Vŕba obsahuje látky, ktoré môžu pomôcť stimulovať močenie a odstránenie nadbytočného tekutín z tela. To môže byť užitočné pri liečbe opuchov.

  Riešenie kožných problémov: Vŕba môže pomôcť riešiť kožné problémy, ako sú akné, ekzémy alebo psoriáza, vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam.

  Posilňovanie imunity: Vŕba obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť posilňovať imunitný systém a chrániť telo pred voľnými radikálmi.

  Upokojujúce účinky: Vŕba môže mať upokojujúce účinky, čo znamená, že môže pomôcť zmierniť úzkosť a stres.

  Je potrebné poznamenať, že vŕba môže mať vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, žalúdočné ťažkosti alebo krvácanie. Preto je dôležité pred použitím konzultovať s lekárom.

 9. Nechtík je rastlina, ktorá má mnoho užitočných účinkov a je využívaná v rôznych oblastiach, ako sú medicína, kozmetika a potravinárstvo. Medzi hlavné účinky nechtíka patria:

  Protizápalové účinky: Nechtík obsahuje látky s protizápalovými účinkami, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápaly v tele.

  Antimikrobiálne účinky: Rastlina obsahuje látky s antimikrobiálnymi účinkami, ktoré môžu pomôcť bojovať proti baktériám, vírusom a hubám.

  Hojenie rán: Nechtík sa používa pri hojení rán, ako sú odreniny a drobné poranenia, vďaka svojim protizápalovým a regeneračným vlastnostiam.

  Upokojujúce účinky: Nechtík má upokojujúce účinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť úzkosť a napätie.

  Podpora trávenia: Nechtík sa používa na podporu trávenia a znižovania nadúvania.

  Ochrana pečene: Nechtík sa využíva na podporu zdravia pečene, vďaka svojim detoxikačným účinkom.

  Koža a vlasy: Nechtík sa používa v kozmetike kvôli svojim účinkom na kožu a vlasy. Môže pomôcť zmierniť akné, podporiť rast vlasov a zlepšiť kvalitu pokožky.

  Je potrebné poznamenať, že nechtík môže mať vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, žalúdočné problémy alebo interakcie s liekmi. Preto je dôležité pred použitím konzultovať s lekárom.

   V ďalšom blogu Bylinné zmesi  vám ponúkneme pár bylinných zmesí, ktoré sami radi využívame hlavne na jar a jeseň.